Α.Ο. Σερρών- Ελπίδα Αμπέλοκήπων 1-3 (19-25, 25-17, 23-25, 24-26)

Τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, κατόρθωσε να κατακτήσει η Ελπίδα, μέσα στο Κλειστό των Σερρών, επί του τοπικού ΑΟΣ. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Κυλίτση, η οποία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο πρώτο σετ, άνοιξε τη διαφορά στο κατάλληλο σημείο, με σωστές επιθετικές επιλογές. Έτσι, κατάφερε να προηγηθεί με 0-1. Στη συνέχεια, παρουσίασε κάμψη στην απόδοσή της και έδωσε δικαίωμα στην γηπεδούχο ομάδα να πιστέψει στην ανατροπή, κάτι το οποίο κατάφερε κατά το ήμιση αφού απλά ισοφάρισε. Με βελτιωμένη υποδοχή και εκμευταλευόμενος τα λάθη της Ελπίδας, ο ΑΟΣ αρχικά ισοφάρισε 1-1 και εν συνεχεία έκανε ντέρμπι το τρίτο σετ. Η Ελπίδα ισορρόπησε, ασκώντας πίεση στο σερβίς και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι πόντο- πόντο, σε αυτό το σημείο, καταφέρνοντας να προηγηθεί και πάλι, στις λεπτομέρεις και με περισσότερη ψυχραιμία στο τέλος του σετ. Το τέταρτο σετ, ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την πρωτοπορία στο σκορ να αλλάζει κάτοχο και να φτάνουμε στο τέλος, όπου οι παίκτες της Ελπίδας είχαν την υπομονή και την ψυχραιμία να τελειώσουν το παιχνίδι, αποφεύγοντας το λάθος. Έτσι, ήρθε η δεύτερη συνεχόμενη νίκη, μετά την εντός έδρας επικράτηση επί της Αλεξανδρούπολης που διατηρεί την Ελπίδα ζωντανή στο κυνήγι της τετράδας. Επόμενο παιχνίδι εντός έδρας με το Μακεδονικό.

ΑΟ Σερρών (-): Κομητούδης, Βελιχάι, Κούτρας, Παναγιώτου, Κόκκινος, Ζλάτκος/ Δουκάκης (λ), Μαυρομάτης

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Κυλίτσης): Γαβριήλ, Βασιλειάδης, Πατσάρας, Κοντογιάννης, Πρώιος, Βουλγαρίδης/ Αλμαλής (λ), Καρασαρλίδης, Μάρτσης