ΕΛΠΙΔΑ- ΒΟΤΣΗΣ 3-1 (25-13, 27-29, 25-21, 25-11)

Ιδανικά ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2013 η ομάδα κορασίδων της Ελπίδας Αμπελοκήπων επικρατώντας με 3-1 (25-13, 27-29, 25-21, 25-11) του Βότση μέσα στο Ι.Λεμονίδης.

Λίγο η ταλαιπωρία με την γυναικεία ομάδα (επιστροφή από τα Ιωάννινα στις 3:30 π.μ) , λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης και λίγο το πάθος του Βότση ήταν οι αιτίες να χαθεί το πρώτο σετ  στο πρωτάθλημα κορασίδων για τα κορίτσια της Ελπίδας.

Τα κορίτσια του Χρυσομαλλίδη ξεκίνησαν δυνατά και πήραν εύκολα το πρώτο σετ χωρίς αντίσταση με 25-13. Έπειτα όμως χαλάρωσαν με αποτέλεσμα στο δεύτερο σετ να γίνει μάχη και να χαθεί με 27-29. Κάπου εκεί όμως τελείωσαν όλα αφού αφυπνίστηκαν και  με πίεση στο σέρβις και αποτελεσματικότητα στην επίθεση έβαλαν  "τα πράγματα στην θέση τους". Ήταν ένα μάθημα για τις αθλήτριες της Ελπίδας καθώς φάνηκε ότι μόνο με τις φανέλες δεν κερδίζονται οι αγώνες και ότι δεν πρέπει να υποτιμούν κανένα αντίπαλο. Η ομάδα του Βότση έδειξε να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία αφού βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα σε άσχημη μέρα αλλά τελικά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από το ένα σετ. Για την ιστορία και την περσινή χρονιά η ομάδα του Βότση ήταν αυτή που πήρε το μοναδικό σετ από τις μετέπειτα πρωταθλήτριες Ελλάδας κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος της ΕΠΕΣΘ. Ξεκούραση ήταν η μόνη λέξη που ήθελαν να ακούσουν με τη λήξη του αγώνα οι κορασίδες της Ελπίδας κάτι που καταμαρτυρεί την τιτάνια προσπάθειά τους για να φέρουν σε πέρας με επιτυχία και τα τρία πρωταθλήματα που αγωνίζονται .

Καλές γιορτές με προπόνηση και Χριστούγεννα στο γήπεδο εισέπραξαν από τον κόουτς δίνοντας ραντεβού για την επομένη στο Λεμονίδης όπου θα τους δοθεί και το πρόγραμμα των προπονήσεων .

Τις ευχές όλων  μετέφερε ο έφορος του τμήματος κ. Άγγελος Ταλαμπίρης  στις τρεις αθλήτριές μας  που ταξιδεύουν στην Αθήνα για να ενσωματωθούν στην Εθνική νεανίδων. Καλή επιτυχία στην  Εθνική μας και καλά Χριστούγεννα

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Χρυσομαλλίδης): Νώτη , Παπάζογλου, Ντολοπούλου, Καραμούτσα, Πανταζή, Καλαντάτζε, Ντουντούδη, Γιαννούλη, Μπιλιούρη, Δάκου, Κατσικά, Καρασμάνη

Ναύαρχος Βότσης (Βαλσαμίδης):  Αναστασιάδου, Γκρεμηλογιάνννη, Αγγελοπούλου, Ψαροπούλου, Μολοπόδη, Ζάρλη, Μιχαηλίδου, Ναλμπάντογλου, Γεωργούλα, Κίσσα, Κουτούπα, Μαναβή