ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ- ΕΛΠΙΔΑ 2-3 (23-25, 27-25, 25-17, 18-25, 12-15)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε μέσα στο κλειστό της Πολίχνης η Ελπίδα Αμπελοκήπων επικρατώντας του Επίκουρου με 2-3 (23-25, 27-25, 25-17, 18-25, 12-15) για το πρωτάθλημα των εφήβων της ΕΠΕΣΘ. Σε έναν αγώνα  για γερά νεύρα που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές ανατροπές στο σκορ οι παίκτες του Γιάννη Κυλίτση πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία και φοβερά παθιασμένοι για το τελικό αποτέλεσμα  πανηγύρισαν δύσκολη νίκη στη ψυχοφθόρα διαδικασία του τάι μπρέικ. Αν και η Ελπίδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 κατάφερε να ισοφαρίσει και στο τέλος να πάρει τη νίκη με 2-3 . Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι το παιχνίδι θα κυλούσε δύσκολα με την Ελπίδα πιο αποτελεσματική στο μπλοκ-άμυνα αλλά και με περισσότερες επιλογές στην επίθεση να το κατακτά με 23-25. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το δεύτερο σετ με τον Επίκουρο να το κατακτά και να ισοφαρίζει σε 1-1. Σε αυτό το σημείο εάν η Ελπίδα ήταν πιο προσεκτική σε κάποιες φάσεις θα μπορούσε ίσως να είχε προηγηθεί και με 0-2. Μετά και την υπερπροσπάθεια που έγινε στο τρίτο σετ οι παίκτες του Γιάννη Κυλίτση χαλάρωσαν, υπέπεσαν σε κάποια λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 2-1. Η απάντηση της Ελπίδας Αμπελοκήπων ήρθε αμέσως μετά με τους παίκτες του Γιάννη Κυλίτση να ισοφαρίζουν αρχικά σε 2-2 και να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ. Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ανώτεροι σε όλους τους τομείς και δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη.

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γαιδατζής Δημήτρης): Τζιαβράς, Χρηστάκος, Γκιουγκής, Κολτσιάκης, Πετρίδης , Μωυσίδης, Ιωννίδης, Κοντοκώστας, Σταυρίδης Σ, Ριζόγλου, Κανελιάς , Γκρέμπεννικ

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  (Κυλίτσης Γιάννης ): Σταυρίδης, Μάρτσης, Νικολακάκης, Καρακόλιας, Παπά, Ταλαμπίρης Π, Παπαδόπουλος, Ταλαμπίρης Φ, Πολύχρους, Μπολέτος , Πρώιος , Καραντάκης