Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ελπίδα Αμπελοκήπων, η οποία κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τη 15η αγωνιστική της Volley League και άξιζε να κερδίσει κάποιο σετ απέναντι στο «τριφύλλι», αν και τελικά υπέκυψε με 3-0 σετ.

Η περιγραφή του αγώνα από τον δικτυακό τόπο της Volley League:

Με τον Αλέξανδρο Ράπτη να κάνει μεγάλη ζημιά από τη γραμμή του σερβίς, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-0 σετ για την 15η αγωνιστική. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης οι «πράσινοι» παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από τον Π.Α.Ο.Κ. και τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα των Αμπελοκήπων έμεινε στους 7 βαθμούς και στην ένατη θέση.
Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος άφησε εκτός αγώνα τον Δημήτρη Ζήση που είχε ενοχλήσεις στη μέση, με τον νεαρό Τάσο Σωνάκη να αγωνίζεται ως λίμπερο. Ο Σπύρος Γκολίτσης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του για να τους έχει όλους ετοιμοπόλεμους στη μάχη που δίνει η Ελπίδα για την παραμονή της στη κατηγορία.

Στο πρώτο σετ με επίθεση του Χαρηδίμου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 8-6, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα με σερί 4-0, με τον Γιάκομπσεν να σημαδεύει τον Ρανγκέλ στην επίθεση. Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε για το 25-18 μετά από λάθος του Μάντζιου από το σερβίς.

Στο δεύτερο σετ με τα σερβίς του Ράπτη το τριφύλλι ξεκίνησε με 4-0. Η Ελπίδα ανέβασε στροφές και με συνεχόμενα μπλοκ των Χαρηδίμου, Νγκαμπούρου πέρασε μπροστά με 6-5, ενώ βρέθηκε και στο +3 μετά από νέο μπλοκ του Κονγκολέζου κεντρικού στον Ράπτη (15-12). Ο διεθνής ακραίος πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 19-19 και έφυγε στο 24-19, για να τελειώσει το σετ δύο φάσεις αργότερα με λάθος του Καπετανίδη.

Στο τρίτο σετ η Ελπίδα Αμπελοκήπων βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ. Κατάφερε να μειώσει σε 19-18 με επίθεση του Χαρηδίμου, όμως πάλι τα σερβίς του Ράπτη έκαναν την διαφορά και ο Παναθηναϊκός έκλεισε την αναμέτρηση με 25-20 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής. Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καλλιγέρη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-10, 21-14, 25-18
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Ελπίδας προήλθαν από 6 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-20) σε 69'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 13 (10/17 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (8/15 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 άσσος) / Σωνάκης (λ, 56% υπ. - 26% άριστες), Ανδρεόπουλος 2 (2/4 επ., 25% υπ. -0% άριστες), Πανταλέων 1 (1/3 επ.), Παλαιολόγος.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Χαριδήμου 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ), Μακόφσκι 1 (1/1 επ.), Καπετανίδης 9 (5/20 επ., 4 άσσοι, 43% υπ. - 19% άριστες), Παπαδοπούλος 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 8% άριστες), Φέρελ 5 (4/9 επ., 1 άσσος), Νγκαμπούρου 9 (5/6 επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ, 57% υπ. - 48% άριστες), Μάντζιος, Μάρστης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Καρακόλιας, Γαληρόπουλος (57% υπ. - 14% άριστες).