Ένα διαφορετικό, καλύτερο πρόσωπο έδειξε η Ελπίδα Αμπελοκήπων κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο ματς για τη 13η αγωνιστική της Volley League, όπου παρότι ηττήθηκε εντός έδρας με 3-0 σετ, έστειλε με την εμφάνισή της ένα μήνυμα αισιοδοξίας και έδειξε ότι από εδώ και πέρα θα βελτιώνεται σταθερά, με τη βοήθεια των νέων παικτών συμπεριλαμβανομένου του Φέρελ, που έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα.

Η περιγραφή της αναμέτρησης από τον δικτυακό τόπο της Volley League:

Με καλή εμφάνιση και υπεροχή στην επίθεση με τους Βαν ντε Ντρις, Αμπράο καθώς και καλό μπλοκ από τον Μπιέλιτσα ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ την Ελπίδα Αμπελοκήπων και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας φτάνοντας στους 27 βαθμούς. Κορυφαία εμφάνιση έκανε και ο Τάσος Γάτσης που με το σερβίς του έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους.

Η Ελπίδα το πάλεψε στα δύο πρώτα όπου στην αρχή είχε και προβάδισμα στο σκορ όμως όσο περνούσε η ώρα η υπεροχή του ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρη και αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 12-10 με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Κώστα Καπετανίδη. Ο Γάτσης με το σερβίς του έκανε τη μεγάλη ζημιά στην υποδοχή της Ελπίδας. Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά 15-12. Η Ελπίδα δεν το έβαλε κάτω και με τους Ιλουόνι, Χαριδήμου ισοφάρισε 20-20. Ο Γάτσης έκανε το 20-21 και ο Χαριδήμου ισοφάρισε 21-21. Ο Γάτσης με επίθεση και μετά πάλι με το σερβίς του βοήθησε τα μέγιστα για σερί 4-0 από τους Βαν ντε Ντρις, Αμπράο για το 21-25.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με την Ελπίδα να προηγείται 9-6. Πάλι το σερβίς του Γάτση έκανε τη ζημιά στην υποδοχή της Ελπίδας. Οι Βαν ντε Ντρις, Αμπράο ήταν σε ετοιμότητα και ισοφάρισαν 13-13. Ο Χαριδήμου έκανε το 14-13 και έδωσε προβάδισμα για την Ελπίδα για τελευταία φορά. Ο ΠΑΟΚ με την επίθεση του Βαν ντε Ντρις αλλά και δύο λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκε 16-14. Η Ελπίδα προσπάθησε να επανέλθει αλλά δε μπόρεσε. Επιθετικά επιστρατεύτηκε και ο Μάρσαλ και έτσι ο δικέφαλος έφτασε στο 25-20 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά με προβάδισμα 3-0 και με τους Μάρσαλ, Βαν ντε Ντρις να παίζουν χωρίς αντίπαλο προηγήθηκε 17-9. Η Ελπίδα πέταξε λευκή πετσέτα και ο αγώνας τελείωσε με το σερβίς του Φιλίποβ και τα μπλοκ από Μπιέλιτσα, Αμπράο.

Διαιτητής: Ισκάς, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης. Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης. Γραμματεία: Κουμπλή.