Την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγύρισε η Ελπίδα Αμπελοκήπων μετά τη νίκη της με 3-1 σετ στην έδρα του Άρη για τη φάση των «16» του θεσμού.

Δείτε ΕΔΩ το βίντεο με τον τελευταίο πόντο από κάθε κερδισμένο σετ της Ελπίδας

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση που πριν λίγες ημέρες πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Volley League ανδρών θα μάθει τον αντίπαλό της στη κλήρωση της Πέμπτης και θα διεκδικήσει την παρθενική της πρόκριση στο φάιναλ-4 (23/01, 12.00).

Η Ελπίδα παρατάχθηκε χωρίς τους ακραίους Γαληρόπουλο, Παπαδόπουλο και χωρίς τον κεντρικό Καρακόλια, με τον λίμπερο Αντωνίου να αγωνίζεται ως ακραίος.

Στο 1ο σετ ο Άρης εκμεταλλεύθηκε την έλλειψη συγκέντρωσης των φιλοξενούμενων και μετέτρεψε το 14-16 σε 20-17, για να φτάσει στο τελικό 25-17, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην Ελπίδα.

Πήρε το 2ο σετ με ένα ράλι 0-7 με τον Χαριδήμου να πιέζει από το σέρβις (14-21) και με τον Ιλουονί να πετυχαίνει το 17-25 με άσσο.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 3ο σετ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς, αλλά στο τέλος η ομάδα των Αμπελοκήπων επικράτησε 23-25, με διπλό μπλοκ από τους Ποχάνη - Ιλουονί στην τελευταία φάση. Το 4ο σετ αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι «πράσινοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα, με αρκετούς αναπληρωματικούς να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και με τον Καπετανίδη να πετυχαίνει το 17-25 με πλασέ.

Διαιτητές: Δημητρίου, Αβραμίδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 14-16, 21-18, 25-20
2ο σετ: 5-8, 14-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 23-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ελπίδας Αμπελοκήπων προήλθαν από 12 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 17-25, 23-25, 16-25) σε 91'

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Αγγελής):
Χριστόπουλος 5 (5/7 επ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Μάντζιος 9 (7/12 επ., 2 άσσοι, 69% υπ. - 38% άριστες), Νικολακάκης 11 (8/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 26% άριστες), Αλεξάκης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσολάκος 27 (25/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 41% υπ. - 21% άρισρες), Μπερμπέρογλου (λ, 25% υπ. - 0% άριστες), Σαλταφερίδης, Τσαγκαλίδης.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Γκολίτσης):
Μανωλάκης 8 (3/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντωνίου 4 (4/11 επ., 57% υπ. - 50% άριστες), Χαριδήμου 9 (5/15 επ., 4 άσσοι), Λουκάτζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καπετανίδης 21 (18/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 40% άριστες), Ιλουόνι 19 (10/14 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ) / Σταυρίδης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Μάρτσης 1 (1 μπλοκ), Ποχάνης 3 (2/7 επ., 1 άσσος).

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου

Ο.Φ.Η. - Παναθηναϊκός A.O. 0-3 (17-25, 19-25, 16-25)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - M.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-12, 25-17, 25-13)
Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ. 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)
Α.Π.Σ. Φίλιππος - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 0-3 (18-25, 20-25, 15-25)
Πήγασος Πολίχνης - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (18-25, 19-25, 16-25)
Α.Σ. Άρης - Α.Σ. Ελπίς (1-3 25-20, 17-25, 23-25, 16-25)
Α.Ε.Ν. Πανοράματος - Χ.Α.Ν.Θ. 3-0 (25-21, 25-18, 25-19)
Α.Ε. Αρμενίων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (21-25, 07-25, 13-25)

*Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 23/1 και ώρα 12.00 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ..