Κατώτερη των προσδοκιών ήταν η εμφάνιση της Ελπίδας Αμπελοκήπων απέναντι στην Κηφισιά, για την 4η αγωνιστική της Volleyleague Ανδρών, που συνοδεύτηκε από εντός έδρας ήττα (0-3 σετ). Η ομάδα μας μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ, είχε το προβάδισμα μέχρι την τελική ευθεία, αλλά μετά ήρθε η καθίζηση και η απώλειά του, ως συνέπεια του άγχους, που αποδεικνύεται ανίκητος αντίπαλος...

Το αποτέλεσμα ήταν να φύγει η Κηφισιά με μία άνετη νίκη ψυχολογίας, σ' ένα ματς που θα μπορούσε να είχε εντελώς διαφορετική εξέλιξη και έκβαση. Οι δύο ομάδες είχε από μία σημαντική απουσία, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Χαριδήμου και Χαντ, αντίστοιχα.

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΤΥΑΚΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ VOLLEYLEAGUE:

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη και την δεύτερη συνολικά στο εφετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Κηφισιά και μάλιστα με 3-0 σετ επί της νεοφώτιστης Ελπίδας στους Αμπελοκήπους για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Χαντ, βασικός διαγώνιος ήταν ο Βραζιλιάνος Ντε Πρα ενώ η νίκη συνδυάστηκε με την επιστροφή στη θέση του βασικού πασαδόρου του Δημήτρη Νικολάκη.

H Eλπίδα για άλλη μία φορά έκτισε διαφορές στο σκορ του 1ου σετ αλλά δεν τις αξιοποίησε καθώς στην τελική προσπάθεια αλλά και στην υποδοχή έγιναν εύκολα λάθη. Για άλλη μία φορά δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Χαριδήμου κι έτσι οι πράσινοι των Αμπελοκήπων έμειναν στον έναν βαθμό.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-4, αλλά η Ελπίδα με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 10-4 και είχε τον απόλυτο έλεγχο. Η Κηφισιά επανήλθε και σταδιακά μείωσε τη διαφορά μέχρι που ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησαν μονομαχίες και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 20-20. Εκεί η Κηφισιά έκανε σερί 4-0, προηγήθηκε 24-20 και έκλεσε το σετ 25-22.

Από το 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα, περιόρισαν τα λάθη τους και με 4 άσσους κατάφεραν να έχουν τον εύκολο πόντο. Από την αρχή μέχρι το τέλος του σετ η Κηφισιά είχε προβάδισμα τριών πόντων και πήρε το σετ με 25-22 για το 2-0.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με την Κηφισιά να οικοδομεί προβάδισμα 7-1. Η Ελπίδα μείωσε σε 8-10 αλλά και πάλι η Κηφισιά με καλό σερβίς έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 14-8. Και πάλι ομως η Ελπίδα το πάλεψε. Ισοφάρισε 17-17 και έδειξε ικανή για την ανατροπή αλλά η Κηφισιά με σερί 4-0 ξέφυγε 21-17 και αργότερα με νέο σερί 4-0 πήρε και το σετ 25-18 κάνοντας το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Λούμτσι, Δρανίτσας, Γραμματεία: Παπαδοπούλου.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 18-25

* Οι πόντοι του A.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (22-25, 22-25, 17-25) σε 52΄.

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ποχάνης 6 (6/15επ., 64%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/19επ., 71%υπ., 29%αρ.), Καπετανίδης 12 (10/22επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 171%αρ.), Ντιλέο 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 7 (3/4επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 64%υπ., 20%αρ.), Σταυρίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ντε Πρα 14 (13/23επ.), Μπάσης 6 (1/3επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 32%υπ., 5%αρ.), Μπατατζίμ 12 (11/17επ., 1 άσσος, 53%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 3 (3/3επ.) / Κάπελας (λ. - 100%υπ., 50%αρ.), Συναδινός.