Με επιβλητικό τρόπο μπήκαν οι Κορασίδες της Ελπίδας στη β' φάση του Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ18 της ΕΠΕΣΘ, κερδίζοντας τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 3-0 σετ στο "Ι. Λεμονίδης" και κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι "πράσινες" δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα για να φτάσουν στην επικράτηση σε 54 λεπτά, καθώς ο Ποσειδώνας κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ μόνο στο τρίτο σετ.

Ο επόμενος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Πέμπτη (21/11) στη Μηχανιώνα, με την ομάδα μας να απέχει πλέον μία νίκη από την εξασφάλιση του εισιτηρίου για τη γ' φάση, ενώ σε περίπτωση που χρειαστεί τρίτος αγώνας αυτός θα γίνει ξανά στους Αμπελοκήπους.

Τα σετ: 25-13, 25-13, 25-20.

ΑΣ ΕΛΠΙΣ: Πέιου, Γκουγκουτούδη, Στάικου, Τσιουκάλα, Παπαγρηγορίου, Σωτηριάδου / Σιάκη (λ), Τάτση (λ), Κολιού, Δαμιανίδου.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ: Παλντιμτζή, Καραφώτη, Αξιώτου, Λέφα, Κάλφα, Κογκαλίδη / Γιαννάκη (λ), Γαϊτανίδου (λ), Κολωνιάρη, Ασλιχανίδου.