Καταιγιστική ήταν η Ελπίδα στο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του Μεγάλου Αλέξανδρου στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης στην Α' κατηγορία της ΕΚΑΣΘ.

Αποτελεσματικά λειτούργησαν τόσο επίθεση όσο και η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο οδηγώντας στο άνοιγμα της διαφοράς ήδη από την αρχή του παιχνιδιού.
Και τα δύο δεκάλεπτα κύλησαν με παρόμοιο τρόπο με την Ελπίδα να βρίσκεται πολύ μπροστά στο σκορ.

Όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο φτάνοντας ακόμη και τους 37 βαθμούς (90-53), ενώ η αντίπαλη ομάδα κατόρθωσε μέχρι τη λήξη του αγώνα να μειώσει μόνο για δύο πόντους τη διαφορά που δημιουργήθηκε.

Δεκάλεπτα: 28-16, 43-32, 71-45, 90-55
Διαιτητές: Αγραφιώτης, Πράττος, Θρασυβουλίδης
Ελπίδα (Γκούμας): Φωτόπουλος 2, Καδής 14 (4), Ζαγορίτης 15 (3), Δημάκης, Γκαντάλης 5 (1), Λύτας 24 (3), Μυλωνάς 4, Ξηρόπουλος 19 (1), Παπαδόπουλος 1, Ζαταγιάς 6, Χρηστίδης
Μέγας Αλέξανδρος (Γιάννιος): Στήκας 8 (2), Γκολέμας 8, Γιαχανατζής 5, Ορφανίδης 4, Καστακίδης 6, Κουτός 6, Τσαντάκης 6 (2), Γιάννιος 8, Καραβασίλης 2, Γάλης, Παντελίδης 2