Σε ένα συγκλονιστικό, τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας απέναντι στην ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου η Ελπίδα κατόρθωσε να κλειδώσει τη νίκη ήδη από το τρίτο δεκάλεπτο πάρα τις μικρές αδυναμίες στην άμυνά της.

Η Ελπίδα από την αρχή του αγώνα απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα απέναντι της αντίπαλης ομάδας, το οποίο, όμως, έχασε κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την Ελπίδα να βρίσκεται πίσω στο σκόρ με 10 πόντους (41-31).

Παρ' όλα αυτά, η Ελπίδα ξεκίνησε πολύ δυνατά από την αρχή του δεύτερου μέρους παίζοντας πολύ καλή άμυνα μειώνοντας τη διαφορά από τον αντίπαλό της κατορθώνοντας να πάρει την πολύτιμη νίκη για την συνέχεια των play-off που θα ακολουθήσουν.

Δεκάλεπτα: 17-20, 41-31, 45-56, 52-70

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Σιταρίδης, Πράττος

Γ. Σ. Μέγας Αλέξανδρος (Παπαδόπουλος): Συμεών, Στήκας 12 (4), Γκολέμας. 12, Γάλης, Νεράντζης 8 (2), Γιαχανατζής Β. 9 (1), Ορφανίδης 2, Κωστακίδης 1, Κουτός 2, Τσαντάκης 6 (1), Γιάννιος 2, Γιαχανατζής Α.

Ελπίδα (Γκούμας) Φωτόπουλος 15, Καδής 3 (1), Ζαγορίτης 3, Δημάκης 3 (1), Γκαντάλης, Λύτας 14 (1), Μυλωνάς 2, Ξηρόπουλος 13, Παπαδόπουλος, Ζαταγιάς 6, Χρηστίδης 11 (3)