Με το αριστερό μπήκε στη νέα χρονιά η Ελπίδα αφού με ήττα (52-60) ολοκληρώθηκε ο εντός έδρας αγώνας απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο.

Η ομάδα είχε παρόμοια εμφάνιση και στα δύο ημίχρονα, καταβάλλοντας μεγαλύτερη προσπάθεια στο πρώτο μέρος καθώς για αρκετή ώρα οι δύο ομάδες πορεύονταν μαζί στο σκορ και με το πρώτο ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες (28-28). Η ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου έπαιξε ιδιαίτερα δυνατή άμυνα και σε πολλές περιπτώσεις οι παίκτες της Ελπίδας δεν κατόρθωσαν να πετύχουν καλάθι,έτσι η Ελπίδα ολοκλήρωσε με ήττα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες και των δύο ομάδων απηύθυναν χαιρετισμό και τα συλλυπητήριά τους στους γονείς του άτυχου νεαρού, Γιώργου Βράγγα, ο οποίος έφυγε από κοντά μας την περσινή χρονιά.

Δεκάλεπτα: 14-21, 28-28, 36-41, 52-60

Διαιτητές: Θεοδώρου, Αγραφιώτης, Καντερές

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Μπίκης 3 (1), Δελής 14 (1), Ζαγορίτης, Δημάκης, Γκαντάλης, Λύτας 5, Τσιάτσος 9, Μυλωνάς, Ξηρόπουλος 7, Παπαδόπουλος 2, Ζαταγιάς 4, Καδής 3 (1), Χρηστίδης 5.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Παπαδόπουλος): Συμεών 7 (1), Λαζάρης, Βαγιάτης 3, Νεράντζης 6, Σιπητάνος 18 (1), Γιαχανατζής 9 (3), Ορφανίδης 7 (1), Κωστακίδης 2, Κουτός 3, Τσαντάκης 5, Γιάννιος, Γαλής.