Σημαντική νίκη σημείωσε η ομάδα Εφήβων επί του Αίαντα Ευόσμου με 3-2 και ουσιαστικά εξασφάλισε μία θέση στην πρώτη πεντάδα της κανονικής περιόδου.

Ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις και η Ελπίδα έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει το τρίτο σετ, όταν προηγήθηκε 8-3 και δέχτηκε σερί 10-1. Ανταπέδωσε όμως στο τέταρτο σετ, αφού βρέθηκε πίσω με 15-20 και έφτασε στην ισοφάριση επίσης με σερί 10-1.

Το τάι μπρέικ κρίθηκε χωρίς μεγάλη δυσκολία, αφού η Ελπίδα πήρε από την αρχή διαφορά (2-6) και η νίκη συνδυάστηκε με την πρώτη φετινή εμφάνιση του Ραφαήλ Σιμητού, που μάλιστα πήρε και τον τελευταίο πόντο του ματς.

Τα σετ: 23-25, 25-16, 19-25, 25-21, 15-7

ΕΛΠΙΣ (Μαμάης): Κουρτίδης, Αθανασίου, Γιαμακίδης, Καρακόλιας, Σκλόπης, Ρετζέπης, Ζλατίντσης (λ) - Σδραυκάκης, Γιαμούκογλου, Χατζηνάκος, Σιμητός.

ΑΙΑΣ (Φίνος): Κανιούρας, Καλαγασίδης, Καραολάνης, Βαμβατήρας, Ζαΐμης, Κούνης, Τσιανάκας (λ) - Μηλιώτης (λ), Βίττης, Καμαριώτης.