Με θετικό πρόσημο ξεκίνησε η νέα χρονιά για την εφηβική ομάδα της Ελπίδας, καθώς επικράτησε με 68-55 επί του Χορτιάτη στο γήπεδο του Ασβεστοχωρίου. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας καλή επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ με διαφορά 14 πόντων από την αντίπαλη ομάδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο χαλάρωσε στην επίθεση, όμως μετά το ημίχρονο παρουσίασε μια καλή προσπάθεια σε άμυνα αλλά και επίθεση. Την επόμενη αγωνιστική (20/01) η εφηβική ομάδα θα αναμετρηθεί με την Αναγέννηση Φλόγας στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων.

Δεκάλεπτα: 8-13, 24-23, 32-38, 42-55

Διαιτητές: Αγγελίδης, Βλαστος

ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ (Παπαχρήστου): Γκόσιος 4 (1), Παξιμαδας 14, Γιαννακούδης, Φωτόπουλος 10 (1), Βασίλογλου, Τσοτουλίδης 5 (1), Κυνηγαλάκης 9, Ταχτατζής 3 (1), Αδαμίδης 10.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής 2, Σταματίου 5, Ιωαννίδης 22, Σιμόπουλος 2, Ηλιου 2, Ευγενιάδης 14, Μανελίδης 2, Χαρατσίδης 1, Στάμος 18, Λάντζας 2.