Εύκολο απόγευμα είχε η εφηβική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας απέναντι στην Αναγέννηση Φλόγας στο ΔΑΚ Πολίχνης, όπου επικράτησε με 65-46 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη ενώ ξεκίνησε δυναμικά από το πρώτο δεκάλεπτο, εξαιτίας μερικών αδυναμιών στην άμυνα επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να την περάσει στο σκορ.

Μέχρι το δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ κυμαινόταν από έναν έως τρείς πόντους. Μετά το ημίχρονο όμως, η Ελπίδα έφερε την ανατροπή παίζοντας πολύ καλή επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ και να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Τη διαφορά κατάφερε να τη διατηρήσει μέχρι τη λήξη του αγώνα, παρουσιάζοντας ωραίο θέαμα στο κοινό.

Την επόμενη αγωνιστική(18/11) η ομάδα θα αναμετρηθεί εντός έδρας με τον Μακεδονικό.

Δεκάλεπτα: 11-12, 26-29, 51-36, 65-46

Διαιτητές: Δικταπανίδης, Αναστασιάδης

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Γιαγλής, Σταματίου 1, Ιωαννίδης 13 (2), Σιμόπουλος 4, Ηλιου 4, Ευγενιάδης 10, Μενελίδης, Χαρατσίδης 2, Μιχαλόπουλος 22, Στάμος 6, Λάντζας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ιωαννίδης): Σιωβάνης 19 (1), Δεμουρτζίδης, Αμετογλου 9, Γρηγορόπουλος 6, Δαμιανίδης 2, Δεδέσογλου, Λιαρετίδης 1, Παπαδόπουλος 9.