Με ήττα έφυγε από το Αδενδρο η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας, στον εξ αναβολής αγώνα, με 61-53 απέναντι στον Γαλαξία Αδένδρου. Η ομάδα του Στέργιου Γκούμα, αν και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-18, στη συνέχεια μετά από διαδοχικά λάθη άφησε τους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα των Αμπελοκήπων με αρκετά κενά στην άμυνα αλλά ακόμη περισσότερα προβλήματα στην επίθεση, αν και προηγήθηκε στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, έχασε τελικά με 61-53 μετά από πολλές άστοχες επιθέσεις. Για ακόμη μία φορά, από τον αγώνα απουσίαζαν οι Καραγιαννίδης, Μπέλλος, Κεραμίδης, Χρηστίδης και Φωτιάδης.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Ελπίς μοιράζεται την δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με τους Δ.Ε.Κ.Α., με την αγωνία να κορυφώνεται στις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος για το ποια ομάδα θα εξασφαλίσει την άνοδο. Το επόμενο παιχνίδι της ομάδας είναι στις 7/4 με τον Ελλάνιο Δία στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων.

Τα Δεκάλεπτα: 10-18, 32-28, 42-43, 61-53

Διαιτητές: Τσοκόλης, Γαβρίδης

ΓΑΛΑΞΙΑΣ (Γιαννάκαρος): Μασούτης 11, Βούκα 4, Κόκκος, Φίλογλου 2, Παπαδημητρίου 19 (2), Βλάχος, Καλπαξής 5 (1), Θεολόγου 6, Ευαγγελίδης 8, Κιζιρίδης 6 (1), Τσέτουρας.

ΕΛΠΙΣ (Γκούμας): Καραγεωργίου 2, Τικτόπουλος 8, Καδηγιαννάκης 6, Χλωρός 4, Μουτίδης 2, Τσιάνης 5 (1), Πλιόσκας 3, Πανταζής 11 (1), Δημάκης 2.