Συνεχίζουν στις νίκες οι Παμπαίδες του μπάσκετ αφού και σε αυτή την αγωνιστική κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στον Ερμή Λαγκαδά στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων με σκορ 71-38. Η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη μπήκε πιο μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει.

Η διαφορά σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ελπίδα να μπαίνει δυνατά και να οδηγεί το παιχνίδι στον δικό της ρυθμό. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ηγήθηκαν του παιχνιδιού και δημιούργησαν αρκετή διαφορά από τους φιλοξενουμένους, τόση ώστε να παίξουν πιο χαλαροί στο τελευταίο δεκάλεπτο και να κερδίσουν με 71-38. Ο επόμενος αγώνας της ομάδας είναι εκτός έδρας στις 18/03 με τον Μακεδονικό.

Διαιτητής: Παραστατίδη

Τα δεκάλεπτα: 16- 13, 28-24, 55-26, 71-38

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Ελευθεριάδης 2, Βέκη Δημητριάδης 4, Τσουλφαίδης 1, Καραπαναγιωτίδης, Κουτσομήτρος 18, Κέλογλου 2, Δημητριάδης 4, Στόικος 16, Κουτούλας, Στάμος 19, Καμπάνταης 5.