Σε... κάστρο αρχίζει να μετατρέπεται το «Ι. Λεμονίδης» για την γυναικεία ομάδα της Ελπίδας, στην προσπάθεια που καταβάλει για να παραμείνει στην Α1 Γυναικών. Το Σάββατο οι «πράσινες» σημείωσαν 18 άσσους και πέτυχαν την 3η συνεχόμενη νίκη τους εντός έδρας, επικρατώντας με 3-2 του Μαρκόπουλου.

Ηταν μια πολύ σημαντική επικράτηση για την Ελπίδα, η οποία θα μπορούσε να πάρει και το τρίποντο, αφού είχε 4 χαμένα ματς μπολ στο τέταρτο σετ. Ωστόσο δεν πρέπει κανείς να παραβλέψει ότι επρόκειτο για μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση της ομάδας του Γιώργου Χρυσομαλλίδη και μία μεγάλη νίκη επί ενός αντιπάλου με πολλαπλάσιο μπάτζετ.

Εκτός της Αννας Καλαντάτζε που μαζί με την Αλεξία Καλανταρίδου και την Κατερίνα Παπάζογλου είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, εκτός της Κατερίνας Μπολέτου που οδήγησε την ομάδα στο εκρηκτικό της ξεκίνημα, εκτός της Μαρίας Μπολέτου, της Σιέρα Γουίλσον που είχαν σταθερά καλή απόδοση και της Ελένης Σουπιώνη με το εξαιρετικό 64% στην υποδοχή, θα πρέπει να τονιστεί η μεγάλη συμβολή των κοριτσιών που ήλθαν από τον πάγκο, όπως η Δροσοπούλου, η Γεροβασιλείου και η Καλαϊτζάκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα τραυματισμό της Καλανταρίδου, που γύρισε το πόδι της στους πρώτους πόντους. Η απώλεια της διεθνούς ακραίας δεν επηρέασε τις γηπεδούχες, αφού η Δροσοπούλου την αντικατέστησε επάξια και η Ελπίδα κυριάρχησε στο πρώτο σετ με κορυφαία την Κατερίνα Μπολέτου. Στο δεύτερο οι δύο ομάδες συμβάδισαν μέχρι το τέλος και το Μαρκόπουλο έφτασε στην ισοφάριση παίρνοντας έξι συνεχόμενους πόντους με την Κλάιν στο σέρβις.

Καταιγιστική ήταν η Ελπίδα και στο τρίτο σετ, όταν επέστρεψε η Καλανταρίδου και ανέλαβαν δράση η Καλαντάτζε με την Γεροβασιλείου, αλλά το τέταρτο σετ ήταν το πιο δραματικό, καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά (7-6, 9-12, 17-16, 21-17). Η Ελπίδα έφτασε σε διπλό ματς μπολ (24-22) με χαμένο σερβίς της Κλάιν αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι και το ράλι που ακολούθησε, κρίθηκε με μπλοκ της Ροντρίγκεζ και μία κόκκινη κάρτα στον πάγκο των γηπεδούχων για... καθυστέρηση.

Οι «πράσινες» πάντως δεν επηρεάστηκαν από την ισοφάριση και έδειξαν αξιοσημείωτη ωριμότητα στο τάι μπρέικ, όπου ξεκίνησαν με προβάδισμα 5-1 και 6-2 και δεν άφησαν τον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ. «Πετύχαμε άλλη μία μεγάλη νίκη, που μας κρατά ζωντανούς στη μάχη της σωτηρίας. Το Μαρκόπουλο, λόγω και του αγώνα κυπέλλου, δεν είχε φρεσκάδα και το εκμεταλλευτήκαμε», δήλωσε ο Γιώργος Χρυσομαλλίδης.

Tα σετ: 25-17, 21-25, 25-20, 26-28, 15-10

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου 14 (6/28 επ, 8 άσσοι, 43% υπ -29% άριστες), Γουίλσον, Μ. Μπολέτου 2 (2/5 επ), Κ. Μπολέτου 8 (6/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 17 (15/26 επ, 2 μπλοκ, 25% υπ -21% άριστες), Καλαντάτζε 19 (10/19 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ) - Σουπιώνη (λ, 64% υπ - 15% άριστες) - Δροσοπούλου 5 (3/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γεροβασιλείου 11 (9/29 επ, 2 μπλοκ), Νώτη, Καραμούτσα, Kαλαϊτζάκη 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Νικολάκης): Δικαιούλια 6 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Ρόντριγκεζ 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 15 (15/43 επ), Κλάιν 11 (7/31 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ - 8% άριστες), Φακοπουλίδου 4 (4/14 επ, 24% υπ - 10% άριστες), Διάλλα 15 (7/14 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ) - Ιακωβίδου (λ, 22% υπ - 11% άριστες), Καρακάση, Νικολογιάννη 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιάγκη, Πατεράκη 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ).

* Τα άλλα αποτελέσματα: Θέτις - Αρης 1-3, Μακεδόνες - Ολυμπιακός 0-3, Πανναξιακός - ΑΟ Θήρας 3-1, Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0, ΓΣ Ηλιούπολης - Αίας 5/2.

* Η επόμενη αγωνιστική (11/2): Ελπίς - Θέτις, Αίας - Αρης, Μαρκόπουλο - Μακεδόνες, Ολυμπιακός - Πανναξιακός, ΑΕΚ - ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός.