Την ευκαιρία να πάρει έναν… ιστορικό βαθμό από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό «άγγιξε» η γυναικεία ομάδα της Ελπίδας, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 3-1 και έφυγε με άδεια χέρια από τον Πειραιά. Οι «πράσινες» έδειξαν για δύο σετ το καλό της πρόσωπο και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων της από τον ευρωπαϊκό τους αγώνα. Δεν κατάφεραν όμως να κάνει το 0-2 και στη συνέχεια οι γηπεδούχες επέβαλαν την ανωτερότητά τους, ενώ ο Γιώργος Χρυσομαλλίδης έβαλε όλες τις παίκτριες, εν όψει και του αγώνα κυπέλλου στην Σαντορίνη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά, δίνοντας το δικαίωμα στην Ελπίδα να οδηγεί στο σκορ σε όλη τη διάρκεια και να το κατακτήσει τελικά με 20-25. Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο δυνατά και είχαν το προβάδισμα από την αρχή (8-6, 16-14), ωστόσο οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο 20-19 και ισοφάρισαν σε 20-20. Η Χίπε διαμόρφωσε το 21-20, αλλά η Καλανταρίδου ισοφάρισε εκ νέου (21-21). Με νέα επίθεση, αυτή τη φορά από την Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 22-21 και η Γιώτα έκανε μπλοκ για το 23-21. Ακολούθησε ένα πλασέ της Λαζάρεβιτς για το 24-22 και παρότι μείωσε ξανά η Ελπίδα (24-23), ο Θρύλος πήρε το σετ με 25-23, μετά το σερβίς της Καλανταρίδου που σταμάτησε στο φιλέ.

Στο τρίτο και στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, περιόρισαν τα λάθη και βρήκαν πολλές λύσεις στην επίθεση από τις κεντρικές Γιώτα και Λαμπρούση, ενώ η Ελπίδα έπαιξε με... αλλαγές. «Εκμεταλλευτήκαμε το νωχελικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και μέχρι να ισορροπήσει πήραμε το προβάδισμα. Στο δεύτερο σετ ήμασταν κοντά και λίγο έλλειψε να κάνουμε το 0-2, αλλά κάποια επιπόλαια λάθη μας εμπόδισαν και κει στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και δεν μας άφησε να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι», δήλωσε ο τεχνικός της Ελπίδας.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 25-15, 25-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12, Λαζάρεβιτς 12, Μαλασάϊ 10, Χριστοδούλου 4, Χίπε 12, Εμμανουηλίδου 3, Κονόμι (λ), Λαμπρούση 12, Βλαχάκη 4, Τέζα.

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου 6, Γεροβασιλείου 8, Καλαντάντζε 9, Γουίλσον 2, Μ. Μπολέτου 1, Καλανταρίδου 17, Σουπιώνη (λ) - Νώτη 3, Καραμούτσα 1, Κ. Μπολέτου, Δροσοπούλου 1, Καλαϊτζάκη 1.

* Τα άλλα αποτελέσματα: ΑΟ Θήρας - Μακεδόνες 3-0, Αρης - ΓΣ Ηλιούπολης 3-1, Αίας - Παναθηναϊκός 2-3, Μαρκόπουλο - Θέτις 3-1, ΑΕΚ - Πανναξιακός 29/1.

* Η επόμενη αγωνιστική (16η): Ελπίς - Μαρκόπουλο, Μακεδόνες - Ολυμπιακός, ΓΣ Ηλιούπολης - Αίας, Θέτις - Αρης, Παναθηναϊκός - ΑΕΚ, Πανναξιακός - ΑΟ Θήρας.