Την τρίτη της φετινή νίκη, που ισοδυναμεί με… φιλί της ζωής και την κρατά ζωντανή στη μάχη της παραμονής στην Α1 Γυναικών, σημείωσε η Ελπίδα στο τοπικό ντέρμπι με τον Αίαντα Ευόσμου. Το «χριστουγεννιάτικο» 3-2 ήρθε με τον… παραδοσιακό τρόπο της Ελπίδας, μία τρομερή ανατροπή τεσσάρων πόντων στο τάι μπρέικ, έπειτα από ένα παιχνίδι με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων αλλά και λαθών.

Η Ελπίδα ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 αλλά ο Αίας ισορρόπησε γρήγορα και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το σετ, αφού προηγήθηκαν με 23-20 και 24-22 με καλά σερβίς από τις Καλαντάτζε και Κατερίνα Μπολέτου, αλλά προδόθηκαν από το άγχος να τελειώσουν το σετ. Ετσι, δύο συνεχόμενοι πόντοι της Κλίβελαντ έφεραν την ισοφάριση για τον Αίαντα και ένας άσος της Αποστολίδου έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα προηγήθηκε ξανά με 5-1 και η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται (10-4, 18-10, 20-14). Ο Αίας έκανε μία τελευταία προσπάθεια, αλλά η Ελπίδα έφτασε στο 1-1 με ενέργεια της Καλαντάτζε. Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» ξέφυγαν με 8-3 και παρά την αντίδραση του Αίαντα (15-12), αύξησαν ξανά τη διαφορά (20-13) και προηγήθηκαν με 2-1. Στο τέταρτο ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να ξεκινήσουν καλύτερα (3-7, 5-9, 6-14) και να οδηγήσουν τον αγώνα στα πέντε σετ.

Το τάι μπρέικ άρχισε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και τον Αίαντα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 6-9. Η Ελπίδα μείωσε σε 8-9, οι φιλοξενούμενες ξαναπέρασαν μπροστά με 8-12 και εκεί που έδειχναν ότι θα φύγουν με τη νίκη, ένα απίστευτο σερί (6-0) της Μαρίας Μπολέτου από τη γραμμή του σέρβις, σε συνδυασμό με δύο σπουδαίες άμυνες της Γουίλσον, χάρισαν τη νίκη στην Ελπίδα.

«Είναι μια νίκη που μας κρατά ζωντανούς στη μάχη της παραμονής και μας δίνει τη δυνατότητα να περάσουμε καλές γιορτές. Την αξίζαμε και αν είχαμε μπει καλύτερα στο τέταρτο σετ θα μπορούσαμε να νικήσουμε 3-1. Τώρα έχουμε ένα διάστημα ξεκούρασης και ανασύνταξης, ώστε να παρουσιαστούμε καλύτεροι μετά τη διακοπή. Καλές γιορτές σε όλους», δήλωσε ανακουφισμένος ο Γιώργος Χρυσομαλλίδης.

Εκτός της Μαρίας Μπολέτου και της Αλεξίας Καλανταρίδου, σημαντική βοήθεια πρόσφερε η Εύη Γεροβασιλείου, προερχόμενη από τον πάγκο. Ο τελευταίος αγώνας του 2016 σήμανε επίσης την ολική επαναφορά της Κατερίνας Παπάζογλου, που έκανε το πρώτο της ολοκληρωμένο ματς μετά την περιπέτεια του τραυματισμού της και θύμισε την… «κανονική» Παπάζογλου.

Tα σετ: 25-27, 25-21, 25-16, 14-25, 15-12

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου 14 (11/36 επ., 3 άσοι), Κ. Μπολέτου 8 (7/17 επ, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (4/11 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γουίλσον 4 (2/2 επ, 2 άσοι), Μ. Μπολέτου 7 (2/5 επ, 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 13 (10/25 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Δάκου (λ) - Σουπιώνη (λ), Γεροβασιλείου 12 (9/18 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Νώτη 2 (2/5 επ), Καραμούτσα 1 (1/1 επ), Δροσοπούλου, Καλαϊτζάκη.

ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 16, Τζούριτς 8, Κλίβελαντ 21, Κούση 12, Κλέπκου 10, Ξανθοπούλου 2, Σωτήρογλου (λ) - Αποστολίδου 2, Τζιαρλή 3.

* Τα άλλα αποτελέσματα: Μακεδόνες - Αρης 3-0, Θέτις - Παναθηναϊκός 1-3, Μαρκόπουλο - ΑΕΚ 3-0, Ολυμπιακός - ΑΟ Θήρας (7/1), Πανναξιακός - Ηλιούπολη (11/1).

* Η 13η αγωνιστική (Τετάρτη 18/1): ΑΕΚ - Ελπίς, Αρης - Πανναξιακός, Ηλιούπολη - Παναθηναϊκός, ΑΟ Θήρας - Μαρκόπουλο, Ολυμπιακός - Θέτις, Αίας - Μακεδόνες.