Στην δεύτερη αγωνιστική του τουρνουά της ΕΚΑΣΘ η ομάδα Μίνι Μπάσκετ της Ελπίδας νίκησε τον Ολυμπο Κορδελιού με 38-21. Στο πρώτο ημίχρονο οι μικροί καλαθοσφαιριστές της Ελπίδας ξεκίνησαν τον αγώνα με αρκετό άγχος και νευρικότητα υποπίπτοντας σε πολλά λάθη και αστοχώντας σε αρκετά εύκολα σουτ, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και έτσι το ημίχρονο να τελειώσει με το φτωχό 11-7.

Στο 2ο ημίχρονο και κυρίως στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου η Ελπίδα βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της και παίζοντας πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά, πέτυχε μερικά εύκολα καλάθια, κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και να πάρει διαφορά ασφαλείας, για να φτάσει άνετα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 7-2, 17-6, 10-8.

ΕΛΠΙΣ (Γεροντίδης): Δεληγιαννάκης 1, Φωτίδης 2, Γεροντίδης, Τσουλφαΐδης 2, Παναίκος 2, Βογιατζής 9, Αμπαζίδης, Αβράμης, Μορέλος, Κελόγλου, Κουτούλας 13, Στάμος 9, Ανδρεόπουλος, Τσιμπούκας.