Οι αγώνες θρίλερ έχουν γίνει... δεύτερη φύση για την φετινή ομάδα κορασίδων της Ελπίδας και η χτεσινή πρεμιέρα στον Παλαμά Καρδίτσας δεν μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση. Η πρωταθλήτρια Ελλάδος ξεκίνησε με νίκη την υπεράσπιση του τίτλου της, αφού κέρδισε με 3-1 το Αιγάλεω στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια του αγώνα ήταν η Κατερίνα Παπάζογλου με 28 πόντους, ενώ πολύ σημαντική συμμετοχή είχαν και οι υπόλοιπες αθλήτριες, που είχαν τη βοήθεια από αρκετούς γονείς και φίλους της ομάδας στη θεσσαλική πόλη. Εχοντας κάνει το πρώτο βήμα, η Ελπίδα θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 9/5 την ΕΑ Λάρισας, στις 4 το απόγευμα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-17 του πρώτου σετ και μετά το Αιγάλεω πέρασε με 19-17 και 21-18. Με επιθετική αιχμή την Παπάζογλου η Ελπίδα ισοφάρισε (21-21) και με άσο της διεθνούς ακραίας πέρασε μπροστά (23-22), για να τελειώσει το σετ με δύο λάθη του Αιγάλεω (25-22). Το ξεκίνημα του Αιγάλεω ήταν καταιγιστικό στο δεύτερο σετ (5-1), το σκορ ξέφυγε πολύ γρήγορα (16-5) και παρά την αντεπίθεση της Ελπίδας η ισοφάριση ήλθε εύκολα για την πρωταθλήτρια της ΕΣΠΕΔΑ (25-20).

Καλύτερα ξεκίνησε το Αιγάλεω και στο τρίτο σετ (7-3), αλλά το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ (12-12). Το καλό σέρβις της Μιλεντίγεβιτς βοήθησε το Αιγάλεω να ξεφύγει και πάλι με 19-15, αλλά ένα ανάλογο σερί της Καρακατσιάνη έφερε μπροστά την κάτοχο του τίτλου με 21-19. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 22-22 και κρίθηκε με τη μικρότερη διαφορά (25-23). Στο τέταρτο σετ η Ελπίδα μπήκε με καλή ψυχολογία από την προηγούμενη ανατροπή και προηγήθηκε 7-4 και 10-7, για να τελειώσει ουσιαστικά το σετ η Παπάζογλου από τη γραμμή του σέρβις (25-15).

«Έγινε πολύ νευρικό παιχνίδι, λόγω και της πρεμιέρας, αλλά σε κάποια κρίσιμα σημεία δείξαμε ψυχραιμία και πήραμε τη νίκη. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες και προχωράμε βήμα βήμα», δήλωσε ο Γιώργος Χρυσομαλλίδης μετά τον αγώνα.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-23, 25-15

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κουτούλα 6 (3/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 28 (18/45 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Πανταζή 3 (2/4 επ., 1 άσο), Χυτίρογλου 2 (2/5 επ.), Δροσοπούλου 16 (11/31 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 22% άριστες), Καρακατσιάνη 7 (1/9 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Δάκου (λ, 56% υπ. - 36% άριστες) - Ντουμάνι 4 (4/17 επ.), Σκεφαλέ, Γούση, Αμπεριάδου, Ιασωνίδου.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου 3, Κουλοπούλου 11, Κομβόκη 8, Μιλεντίγιεβιτς 18, Πάτα 9, Χαραλαμποπούλου 5, Αναστασιάδη (λ, 33% υπ. - 14% άριστες) – Γαρδούνη.