Σημαντικά βελτιωμένη, σε σχέση με την πρώτη αγωνιστική, η Ελπίδα πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων που διεξάγεται στην Πολίχνη. Ετσι, μετά το 3-0 επί του ΓΣ Ηλιούπολης, τα κορίτσια του Γιώργου Χρυσομαλλίδη θα διεκδικήσουν την Παρασκευή στις 19.00 τον δεύτερο συνεχόμενο Πανελλήνιο τίτλο τους με αντίπαλο τον Ηρακλή Κηφισιάς και είναι καθήκον όλων των φίλων της Ελπίδας να βρεθούν στο γήπεδο "Αλ. Νικολαΐδης" για να βοηθήσουν την ομάδα.

Ο αγώνας με την Ηλιούπολη δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο κεφάτη και κατάφερε να οδηγήσει την αντίπαλη ομάδα σε πολλά λάθη. Ετσι, με εξαίρεση το πρώτο σετ το οποίο "γέμισε" στο τέλος, το παιχνίδι κύλησε χωρίς προβλήματα και ολοκληρώθηκε σε 72 λεπτά.

Τα σετ: 25-21, 25-15, 25-15.

ΕΛΠΙΔΑ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη 9, Κουτούλα 7, Παπάζογλου 10, Ντολοπούλου 8, Καραμούτσα 5, Καλαντάτζε 15, Δάκου (λ) - Ντουμάνι, Μαμουλασβίλι, Μούχλια, Καρακατσιάνη.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Β. Μαγγίνα 5, Α. Μαγγίνα 2, Ευθυμιοπούλου, 6, Νάστου 5, Παπαθανασίου, Κασάπογλου 2, Κυριαζοπούλου (λ) - Κατσιγιάννη, Νιανιάρα, Αρβανίτη 1, Πανταζοπούλου 2.

* Στον άλλο αγώνα της ημέρας, ο Ηρακλής Κηφισιάς νίκησε δύσκολα τον Αρη με 3-1 (26-24, 24-26, 25-19, 25-17).