Ήττα στο καλάθι για τους άνδρες, εντός έδρας από τον Κεραυνό. Αν και η Ελπίδα ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να κλείσει με +6 το πρώτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ στη συνέχεια. Συγκλονιστικό το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο ενώ στο δεύτερο μέρος η πλάστιγγα γύρισε για τους φιλοξενούμενους που πήραν ένα προβάδισμα στο καλάθι που έμελλε να είναι καθοριστικό καθώς το τελικό 57-59 διαμόρφωσε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Άσχημη, έτσι όπως ήρθε, η ήττα για την Ελπίδα που πρέπει γρήγορα να συνέλθει καθώς έχει τον τελευταίο καιρό ένα αρνητικό σερί, με συνοδοιπόρο της την ατυχία καθώς έχουν χαθεί παιχνίδια στον πόντο και οι τραυματισμοί δεν επιτρέπουν στον Χριστόδουλο Μαλτέζο να έχει όλη την ομάδα στη διάθεσή του.